Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Calificare cu emoții pentru Serena Williams în semifinale la US Open

© REUTERS / Danielle ParhizkaranSerena Williams
Serena Williams - Sputnik Moldova-România
3 seturi a avut nevoie fosta lideră mondială, Serena Williams pentru a trece de revelația turneului, Tsvetana Pironkova. Americanca de 38 de ani este tot mai aproape de a scrie istorie.

CHIȘINĂU, 9 sep – Sputnik, Ștefan Ursu. Williams a avut nevoie de mai mult de 2 ore pentru a o învinge pe bulgăroaica Pironkova, care nu mai jucase tenis de 3 ani înainte de US Open! Serena a pierdut primul set cu 4-6, dar apoi și-a îmbunătățit jocul și s-a impus în următoarele două cu 6-3, 6-2.

Теннис. Открытый чемпионат Австралии - 2015. Женщины. Финал - Sputnik Moldova-România
Societate
Revenire spectaculoasă pentru Serena Williams la US Open

În penultimul act, Serena Williams o va înfrunta pe Victoria Azarenka, care a demolat-o pe Elise Mertens, scor 6-1, 6-0. Cealaltă semifinală va fi disputată de Naomi Osaka și Jennifer Brady.

Victoria din sferturi o aduce pe Serena cu un pas mai aproape de istorie. Un eventual triumf la US Open ar reprezenta a 24-a victorie a americancei la turneele de Grand Slam, ceea ce ar însemna că ar egala recordul all-time deținut de Margaret Court, 24!

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>