Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Meciul de fotbal Austria - România: Cea mai grea deplasare pentru ”tricolori”

După un meci în care a scăpat victoria printre degete, 1-1 cu Irlanda de Nord, naționala României va avea în această seară un meci extrem de greu pe terenul Austriei, considerată de selecționerul Mirel Rădoi cel mai greu adversar din actuala campanie a Ligii Națiunilor.

CHIȘINĂU, 7 sept – Sputnik, Ștefan Ursu. România a avut neșansă în meciul cu nord-irlandezii. A condus din minutul 25 după golul lui Pușcaș și a ratat o sumedenie de ocazii mari, fiind egalată pe finalul jocului.

Mirel Rădoi a dezvăluit faptul că echipa de start a României va suferi modificări față de meciul cu Irlanda de Nord. ”Vom avea câteva schimbări pentru a evita problemele. La fel cum bine știam că Irlanda de Nord marchează foarte multe goluri în ultimele 15 minute, așa Austria marchează goluri în începuturile de repriză și chiar și pe final. Putem fi în dificultate, dacă nu aducem jucători cu prospețime”, a declarat selecționerul României, Mirel Rădoi.

În schimb, Austria vine după victoria de la Oslo cu Norvegia, scor 2-1. ”România propune un altfel de fotbal decât Norvegia. E o echipă care pasează bine, îi place să dețină posesia. Ce trebuie să facem e destul de simplu însă. Să-i luăm mingea și s-o scoatem astfel din zona de confort”, a afirmat selecționerul Austriei, Franco Foda.

Echipa probabilă a României în meciul de la Klagenfurt: Tătărușanu - Hanca, Burcă, Chiricheș, Toșca - Cicâldău, Crețu, Stanciu - Ianis Hagi, Pușcaș, Maxim.

Partida Austria - România se va juca în această seară de la ora 21:45 și va fi transmisă de Pro TV.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>