Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

CFR Cluj și Sheriff, eliminate din Liga Campionilor

© AFP 2024 / DANIEL MIHAILESCUCFR Cluj
CFR Cluj - Sputnik Moldova-România
Abonare
Campioana Moldovei, Sheriff a fost înfrântă pentru a treia oară de Qarabag în cupele europene. De această dată, azerii au câștigat singura manșă din turul doi preliminar al Ligii Campionilor.

CHIȘINĂU, 27 aug – Sputnik. Qarabag s-a impus cu 2-1, grație golurilor marcate de Matic și Emreli. Fratele lui Nemanja Matic de la Manchester United, Uros Matic a deschis scorul în minutul 22 după ce a transformat un penalty. Situația s-a complicat pentru Sheriff din minutul 37, când Abang a primit cartonaș roșu pentru un fault grosolan.

Emreli a făcut 2-0 în minutul 63, dar Castaneda le-a redat speranțe tiraspolenilor în minutul 78. Atacantul columbian a marcat golul cu numărul 100 al Sheriffului în cupele europene. Sheriff își va continua parcursul european în preliminariile Ligii Europa.

”A fost greu contra lui Qarabag. Și mai greu ne-a fost după eliminare. Le doresc azerilor să se califice în grupele Ligii Campionilor”, a declarat la conferința de presă antrenorul Sheriffului, Zoran Zekic.

Din Champions League a fost eliminată dramatic și CFR Cluj. Formația lui Dan Petrescu a remizat în timpul regulamentar cu Dinamo Zagreb, scor 2-2, reușind egalarea în minutul 90+3 prin Debeljuh. La seria penaltyurilor, CFR a cedat cu 5-6.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>