Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Simona Halep, revenire spectaculoasă! Este știrea momentului!

© AP Photo / Alessandra TarantinoSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Marea campioană revine spectaculos în circuitul competițional – un succes de excepție, cupă o pauză competițională

BUCUREȘTI, 16 aug – Sputnik. În mijlocul atâtor probleme generate de pandemie, marea campioană a avut curajul să participe la un turneu de categorie WTA International. Cotată de la început ca principală favorită, Simona Halep, locul 2 WTA nu și-a dezminți faima.

Halep a câştigat finala cu 6-2, 7-5, învingând o adversară incomodă, belgianca Elise Mertens, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 3.

Societate
Direct de la Praga: Vestea zilei de la Simona Halep și tenisul românesc!

Este primul turneu la care Halep participă de la declararea Pandemiei – și  este și trofeul cu numărul 21 din carieră, al doilea în acest an, în 38 de finale jucate.

Ca de obicei în ultima vreme, românca a început mai greu, dar a revenit în forță, câștigând primul set cu o serie de 6 game-uri!

În al doilea set bătălia a fost aprigă, cu reveniri ale  Elisei Mertens și o Simona Halep pusă în dificultate de… propria dorință de termina mai repede!

Meciul a durat o oră şi 33 de minute, iar odată cu victoria, Simona Halep a primit 25.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.