Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Simona Halep a explicat ce i s-a întâmplat - speră ca în viitor să nu mai greșească!

© AP Photo / Alessandra TarantinoSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Halep: ”Serviciul meu nu este foarte bun în acest moment, dar muncesc la asta şi sper că va deveni din ce în ce mai bun”.

BUCUREȘTI, 14 aug – Sputnik. “Da, Barbora a jucat foarte bine şi mi-a fost foarte greu să găsesc ritmul, dar am rămas concentrată la fiecare minge şi am încercat să intru în ritm, să nu mai greşesc şi până la urmă mi-am găsit ritmul şi am putut juca mai bine”, a declarat aseară, după meci, Simona Halep.

Marea tenismenă română a declarat aseară că serviciul ei ”nu este foarte bun în acest moment, dar muncesc la asta şi sper că va deveni din ce în ce mai bun”.

De asemenea, Halep a explicat că a avut și o problemă fizică – ”simţea muşchii foarte contractaţi la umăr, astfel că intervenţia din time-out-ul medical a ajutat-o să i se relaxeze muşchii”, conform News.ro

“Apoi am putut servi puţin mai puternic - mă bucur că a funcţionat”, a declarat Halep care spune că e gata pentru meciul din sferturi, cu Magdalena Frech: “Luptă mult, va fi un meci interesant. Nu am mai fost adversare. Va fi ceva nou, dar sunt pregătită”.

Simona Halep a câștigat ieri meciul cu sportiva cehă Barbora Krejcikova, numărul 118 mondial, după ce a pierdut primul set. Halep, locul 2 WTA şi favorită principală, s-a impus cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2, în două ore şi şase minute.

​Halep şi-a asigurat un cec de 5.000 de dolari şi 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta în premieră pe poloneza Magdalena Frech (22 ani, 174 WTA), venită din postura de ''lucky loser'', care a învins-o pe olandeza Arantxa Rus cu 6-3, 2-6, 6-4.

​Turneul de la Praga are un fond de premii de 275.000 de dolari.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>