Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Programul meciurilor de fotbal pentru Euro 2020

© Sputnik / Владимир Песня / Trecere la banca de fotografiiФутбол.
Футбол. - Sputnik Moldova-România
Urmăriți-ne pe
Yandex newsTelegram
UEFA a anunțat programul meciurilor pentru campionatul Euro 2020, care va avea loc anul viitor între 11 iunie și 11 iulie.

BRUXELLES, 17 iun - Sputnik, Daniela Porovăț. Orarul meciurilor Euro 2020 a fost confirmat astăzi de UEFA, care indică cele două orașe care vor găzdui meciuri, așa cum fusese plănuit de la început, chiar dacă Euro 2020 va avea loc anul viitor între 11 iunie și 11 iulie.

Лига наций Молдова - Сан-Марино - Sputnik Moldova-România
Societate
EURO 2020: Meciurile din play-off

Datele modificate au fost aprobate de Comitetul Executiv al UEFA astăzi, Euro 2020 fiind amânat cu un an din cauza pandemiei de coronavirus.

Planul de joc

Grupa A (Roma/Baku): Turcia, Italia (gazde), Țara Galilor, Elveția

Grupa B (Copenhaga/St Petersburg): Danemarca (gazde), Finland, Belgium, Rusia (gazde)

Grupa C (Amsterdam/București): Olanda (gazde), Ucraina, Austria, Câștigătorul din D or A

Grupa D (Londra/Glasgow): Anglia (gazde), Croatia, Câștigătorul din C, Cehia

Grupa E (Bilbao/Dublin): Spania (gazde), Suedia, Polonia, Câștigătorul din B

Grupa F (Munchen/Budapest): Câștigătorul din A or D, Portugalia (organizator), Franța, Germania (gazde)

GRUPA STAGE

Vineri 11 Iunie

Grupa A: Turcia vs Italia (21:00, Roma)

Sâmbătă 12 Iunie

Grupa A: Țara Galilor vs Elveția (15:00, Baku)

Grupa B: Danemarca vs Finlanda (18:00, Copenhaga)

Grupa B: Belgia vs Rusia (21:00, St Petersburg)

Duminică 13 Iunie

Grupa D: Anglia vs Croația (15:00, Londra)

Grupa C: Austria vs Câștigătorul din D or A (18:00, București)

Grupa C: Olanda vs Ucraina  (21:00, Amsterdam)

Luni 14 Iunie

Moldova v Iceland - Sputnik Moldova-România
Societate
Euro 2020: deși nu s-a calificat, România își știe adversarele din grupe

Grupa D: Câștigătorul din C vs Czech Republic (15:00, Glasgow)

Grupa E: Polonia   vs Câștigătorul din B (18:00, Dublin)

Grupa E: Spania   vs Suedia  (21:00, Bilbao)

Marți 15 Iunie

Grupa F: Câștigătorul din A or D vs Portugalia  (18:00, Budapesta)

Grupa F: Franța vs Germania (21:00, Munchen)

Miercuri 16 Iunie

Grupa B: Finlanda vs Rusia (15:00, St Petersburg)

Grupa A: Turcia vs Țara Galilor (18:00, Baku)

Grupa A: Italia vs Elveția  (21:00, Roma)

Joi 17 Iunie

Grupa C: Ucraina  vs Câștigătorul din D or A (15:00, București)

Grupa B: Danemarca vs Belgia (18:00, Copenhaga)

Grupa C: Olanda vs Austria (21:00, Amsterdam)

Vineri  18 Iunie

Grupa E: Suedia  vs Câștigătorul din B (15:00, Dublin)

Grupa D: Croația vs Cehia (18:00, Glasgow)

Grupa D: Anglia vs Câștigătorul din C (21:00, Londra)

Sâmbătă 19 Iunie

Grupa F: Câștigătorul din A or D vs Franța (15:00, Budapesta)

Grupa F: Portugalia vs Germania (18:00, Munchen)

Grupa E: Spania   vs Polonia   (21:00, Bilbao)

Duminică 20 Iunie

Grupa A: Italia vs Țara Galilor (18:00, Roma)

Grupa A: Elveția vs Turcia (18:00, Baku)

Luni 21 Iunie

Grupa C: Câștigătorul din D or A vs Olanda(18:00, Amsterdam)

Grupa C: Ucraina  vs Austria (18:00, București)

Grupa B: Rusia vs Danemarca (21:00, Copenhaga)

Grupa B: Finlanda vs Belgia (21:00, St Petersburg)

Marți 22 Iunie

Grupa D: Cehia vs Anglia (21:00, Londra)

Grupa D: Croatia vs Câștigătorul din C (21:00, Glasgow)

Miercuri 23 Iunie

Grupa E: Câștigătorul din B vs Spania   (18:00, Bilbao)

Grupa E: Suedia  vs Polonia   (18:00, Dublin)

Grupa F: Germania vs Câștigătorul din A or D (21:00, Munchen)

Grupa F: Portugalia vs Franța (21:00, Budapesta)

Primele două echipe din fiecare Grupă plus primele patru cele mai bine plasate echipe de pe locul trei vor merge mai departe

Zile de odihnă pe 24 și 25 iunie

Faza de knockout

Runda de 16

Sâmbătă 26 Iunie

1: 2A vs 2B (18:00, Amsterdam)

2: 1A vs 2C (21:00, Londra)

Duminică 27 Iunie

3: 1C vs 3D/E/F (18:00, Budapesta)

4: 1B vs 3A/D/E/F (21:00, Bilbao)

Luni 28 Iunie

5: 2D vs 2E (18:00, Copenhaga)

6: 1F vs 3A/B/C (21:00, București)

Marți 29 Iunie

7: 1D vs 2F (18:00, Dublin)

8: 1E vs 3A/B/C/D (21:00, Glasgow)

Zile de odihnă pe 30 iunie și 1 iulie

Sferturile de finală

Vineri 2 Iulie

QF1: Câștigător  6 vs Câștigător  5 (18:00, St Petersburg)

QF2: Câștigător  4 vs Câștigător  2 (21:00, Munchen)

Sâmbătă 3 Iulie

QF3: Câștigător  3 vs Câștigător  1 (18:00, Baku)

QF4: Câștigător  8 vs Câștigător  7 (21:00, Roma)

Zile de odihnă pe 5 și 6 Iulie

Semi-finale

Marți 6 Iulie

SF1: Câștigător  QF2 vs Câștigător  QF1 (21:00, Londra)

Miercuri 7 Iulie

SF2: Câștigător  QF4 vs Câștigător  QF3 (21:00, Londra)

Zile de odihnă pe 9, 10, 11 Iulie

Finala

Duminică 11 Iulie

Câștigător  SF1 vs Câștigător  SF2 (21:00, Londra)

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>
Privește Video și ascultă Radio Sputnik Moldova

Fluxul de știri
0