BUCUREȘTI, 4 mart - Sputnik, Evan Răutu. Deputatul USR Emanuel Ungureanu s-a remarcat prin atacurile la adresa unor somități ale medicinei românești, oameni care au salvat mii de vieți. Mai mult, a generat o adevărată furie contra medicilor de mare prestigiu – fapt care se poate vedea pe pagina sa de Facebook.
Cuvintele grele folosite, acuzațiile formulate brutal, i-au adus suficientă notorietate pentru următorul pas: candidatura la primărie. Mai precis, Emanuel Ungureanu a fost desemnat candidatul Alianței USR - PLUS la Primăria Cluj-Napoca.
”În urma competiției interne pentru stabilirea candidaților la alegerile locale, Alianța USR PLUS Cluj l-a desemnat pe deputatul Emanuel Ungureanu, din partea USR, candidat la funcția de primar al municipiului Cluj-Napoca”, au declarat cei de la USR-PLUS, precizând că președintele USR Cluj, Cătălin Sălăgean, va candida pentru funcția de președinte al Consiliului Județean”.
Într-o declarație acordată Mediafax, Ungureanu a declarat: ”Candidatura mea la Primăria Cluj-Napoca are un sens bine stabilit, acela de a mobiliza energiile civice și politice ale Clujului în jurul unui proiect major: spitale noi, de la zero, construite rapid în municipiu”.
Ungureanu nu are studii superioare în domeniu, a terminat târziu Istoria, dar are o fundație dedicată Sănătății. De remarcat că, în mod ciudat, nu și-a publicat CV-ul pe site-ul Camerei Deputaților.
Așa cum menționam, s-a remarcat la nivel național după ce a atacat mari medici – profesorii Lucan, Beuran, Irinel Popescu (cu care a și pierdut un proces de calomnie), dar un episod de mare audiență a fost atacul la marele actor Alexandru Arșinel.
Concluzia? Cam așa se face o carieră politică și publică în ziua de azi, cel puțin în viziunea ”progresiștilor”. Că vremea realizărilor ține de comunism… care trebuie combătut!