Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Halep a câștigat turneul din Dubai a doua oară

© Sputnik / Алексей Филиппов / Accesați arhiva multimediaSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Abonare
Simona Halep a cucerit primul titlu din 2020 după o luptă aprigă cu Elena Rybakina în finala de la Dubai. A fost primul trofeu pe care l-a ridicat în braţe după triumful de la Wimbledon.

BUCUREȘTI, 23 feb - Sputnik, Marius Holdean. Simona Halep (2 WTA) a tranşat o finală palpitantă cu Elena Rybakina (19 WTA). Din 27 ianuarie 2014, de când a intrat în Top 10 WTA, Halep n-a mai părăsit această zonă a clasamentului.

Societate
Simona Halep, meci important în Dubai

Simona Halep a obținut o victorie meritată și extrem de muncită în finala turneului de la Dubai. După mai bine de două ore de luptă dură, a doua jucătoare a lumii a trecut cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 de revelația sezonului 2020, Elena Rybakina.

După o bătălie de două ore și jumătate contra celei mai în formă jucătoare din acest sezon, Simona Halep câștigă și ajunge la 20 de titluri în carieră. La Dubai, românca are două titluri, după cel din 2015

"A fost o performanţă deosebită săptămâna aceasta, ţinând cont că am venit aici puţin accidentată. Dacă cineva mi-ar fi spus că am să câştig turneul acesta, aş fi avut un mic dubiu pentru că nu prea m-am antrenat înainte de turneu. A fost un pic cu teamă, dar atunci când te gândeşti doar să joci şi să te bucuri de tenis îţi merge treaba mult mai bine”, a declarat Simona Halep în interviul acordat Digi Sport după câștigarea turneului.

Halep a avut parte de o ceremonie organizată în cinstea ei după finalul meciului. În spatele podiumului de premiere s-au aprins artificii, iar Simona a primit trofeul de la Dubai în admirația organizatorilor, dar și a presei din lumea întreagă care a vorbit în termeni foarte elogioși despre jocul sportivei românce.