Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Meci de infarct la Australian Open: Simona Halep - Garbine Muguruza, scor strâns!

© AP Photo / Tim IrelandSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Cel mai tare meci al turneului de mare șlem, între două campioane cu un istoric al confruntărilor pe muchie de cuțit

BUCUREȘTI, 20 ian - Sputnik, Evan Răutu. La această oră se dispută meciul din semifinalele Australian Open dintre Simona Galep și spanioloaica Garbine Muguruza. Meciul poate fi urmărit în direct la TV pe Eurosport 1.

Partida se dispută pe o temperatură de 40 de grade Celsius.

Este a șasea partidă între cele două.

UPDATE, 9.33: Simona Halep a pierdut meciul cu Garbine Muguruza și părăsește turneul.

Scor la setul 2, meciul Halep-Muguruza de la Australia Open:

5-7, GAME, SET, MATCH GARBINE MUGURUZA! - titrează GSP.

5-6: Muguruza trece în fața Simonei. Halep are șanse să trimită meciul în tiebreak

5-5: Muguruza salvează pe final de set.

5-4: Muguruza câștigă la zero pe propriul serviciu

5-3: După ce Halep a fost condusă 30-15, a reușit un backhand fix în colțul terenului, după care a menținut ritmul și și-a adjudecat game-ul!

4-3: Chiar dacă Simona a condus cu 30-0, Garbine a întors la 40-30, iar apoi a învins.

4-2: În gheimul său, Simona Halep reușește să se desprindă!

3-2: Simona a avut 3 mingi de break. Doi ași au scos-o pe Garbine din încurcătură când era nevoie. A urmat o lovitură de dreapta în lung de linie extraordinară a jucătoarei noastre și o minge trimisă afară de Muguruza. Al doilea break al Simonei! - transmite GSP

2-2: Game haotic, 15-30, 30-30, 30-40 și break Garbine. Darren Cahill încearcă să o încurajeze pe Simona din tribune. Îngrijorare pe fața antrenorului australian.

2-1: Halep reușește breakul

1-1: Simona face 3 puncte și închide gameul.

0-1: Jucătoarea spaniolă își adjudecă primul game. Simona a rupt o rachetă de furie, imediat după ultimul punct al primului set.

PRIMUL SET: MUGURUZA CÂȘTIGĂ LA TIEBREAK, 7-6 (10-8)

Scorul în meciul dintre Halep și Muguruza a evoluat astfel:

6-6: Garbine a jucat îngrijit, a lovit foarte puternic și a dus setul în tiebreak

6-5: Halep câştigă 3 game-uri consecutive

5-5: Muguruza resimte tensiunea momentului! Simona revine în set

4-5: Halep își adjudecă gameul la zero

3-5: Simona a dus jocul în prelungiri, dar nu a reușit să conducă suficient schimburile

3-4: Muguruza urcă din nou des la fileu, Simona cedează.

3-3: Game Muguruza

3-2: Halep face 4 puncte consecutive și își adjudecă gameul

2-2: Muguruza își câștigă din nou greu serviciul.

2-1: Simona câștigă la zero

1-1: Muguruza își câștigă greu serviciul.

1-0: Simona primul game pe serviciu

Simona Halep a jucat ieri noapte meciul din sferturile de finală de la Australian Open împotriva estonienei Anett Kontaveit.

Jucătoarea română a făcut o demonstrație de forță la Melbourne, spulberându-și adversara cu un sec 6-1, 6-1, în numai 53 de minute - unul dintre cele mai rapide din istoria sferturilor celebrului turneu de Mare Șlem.