Moldova
Știri de ultimă oră din Moldova, evenimente din politică, economie, societate, breaking news, știri pe surse, declarații de la Parlament, Guvern, președinte, analize și comentarii

© AFP 2024 / BERTRAND GUAYNaționala Moldovei de fotbal
Naționala Moldovei de fotbal - Sputnik Moldova-România
Astăzi s-a desfăşurat meciul de fotbal Franța – Moldova din cadrul preliminariilor Campionatului European 2020, pe Stade de France (Saint-Denis).

CHIŞINĂU, 14 nov - Sputnik. Astăzi, selecţionata de fotbal a Moldovei a întâlnit-o pe naţionala Franţei, într-un meci din grupa H în cadrul preliminariilor pentru EURO 2020.

Primul gol al partidei a fost marcat de selecţionata Moldovei în minutul 9:

"GOOOOOOL, MOLDOVA! Vadim Rață deschide scorul, după ce l-a depășit pe Lenglet", scrie FMF. Scorul devine 0:1 pentru Moldova.
© AFP 2024 / BERTRAND GUAYMeciul Moldova - Franța
Meciul de fotbal cu Franţa s-a încheiat: Moldova a luptat onorabil, chiar dacă a pierdut - Sputnik Moldova-România
Meciul Moldova - Franța

Cu regret, naţionala Franţei a reuşit să egaleze, însă nu imediat, ci abia în minutul 35,

"Gol, Franța. Varane egalează, după ce Giroud l-a faultat în atac pe Koșelev...", a comentat FMF pe site.

După ce prima repriză s-a încheiat cu scor egal 1:1, Franţa a reuşit să marcheze în minutul 78 al reprizei a doua, scorul devenind 2:1.

"min.78, Gol, Franța. Giroud înscrie din lovitură de la 11 metri", notează FMF.
© REUTERS / CHARLES PLATIAUMeciul Moldova - Franța

Meciul s-a încheiat cu victoria echipei franceze, scor 2:1, însă a fost o partidă în care Moldova a luptat onorabil.

Echipa Moldovei se află în coada clasamentului din grupă, neavând niciun meci câştigat. Selecţionata Franţei este însă liderul acestei grupe.

Arbitrul principal al meciului a fost Gediminas Mazeika (Lituania)
Asistenți: Vytautas Simkus și Vytenis Kazlauskas (ambii Lituania)
Al 4-lea oficial: Manfredas Lukjančukas (Lituania)

Din GRUPA H mai fac parte selecţionatele Turciei, Islandei, Andorrei şi Albaniei.

Duminică, 17 noiembrie, Moldova va întâlni pe teren propriu naţionala Islandei.