Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Rezultatul meciului Halep-Pliskova: 0-6, 6-2, 4-6

© Photo : Facebook / Simona HalepSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova-România
Simona Halep a fost învinsă fără drept de apel de Karolina Pliskova în cadrul Turneului Campioanelor

Așa sigur nu ai mai văzut-o pe Simona Halep: Iată cât de sexy s-a afișat - Foto
BUCUREȘTI, 1 nov - Sputnik, Marius Holdean. Simona Halep (28 ani, nr. 5 WTA) și Karolina Pliskova (27 ani, nr. 2 WTA) s-au întâlnit la WTA Finals Shenzen, pentru a 11-a oară în carieră, dar Pliskova a învins-o categoric, pe Halep, în meciul ce decidea calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor. După un umilitor 0-6, Halep a revenit în setul doi și s-a impus cu 6-2. Dar, în decisiv, fostul lider mondial a arătat că nu mai poate face față la un nivel înalt și a cedat cu 4-6, după ce a condus cu 2-0.

Primul set a fost câștigat fără probleme de jucătoarea din Cehia. Karolina Pliskova a început calmă și sigură pe ea meciul decisiv cu Simona Halep. În doar 13 minute a dus scorul la 4-0 la game-uri. Jucătoarea din Cehia a continuat să se impună în fața Simonei Halep și a câștigat primul set la zero, 6-0, după doar 21 de minute de joc.

În actul secund, Simona a început cu un break, câștigând astfel primul game al partidei. Halep a câștigat și pe propriul serviciu, dar a fost egalată la game-uri de Pliskova, 2-2. Fostul lider mondial a câștigat însă următoarele patru game-uri la rând și s-a impus în setul doi, scor 6-2, după 37 de minute de joc, ducând meciul în decisiv.

Acolo, Halep a făcut rapede break și a condus cu 2-0, dar a urmat prăbușirea. Pliskova a luat 5 game-uri consecutive și tabela arăta 5-2. Halep și-a mai făcut un serviciu și încă un break, pentru 5-4, dar s-a făcut de râs pe propriul serviciu, iar Pliskova a închis setul și meciul cu 6-4.