Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Fotbal: România, învinsă de Spania în preliminariile EURO 2020, avertizată de UEFA

Aseară, la Bucureşti, pe Arena Naţională, a fost jucat meciul de fotbal dintre echipele naţionale ale României şi Spaniei, cea din urmă obţinând victorie.

BUCUREŞTI, 6 sept - Sputnik. Echipa naţională de fotbal a României a fost învinsă aseară de reprezentativa Spaniei cu scorul de 2-1 (1-0), în cadrul preliminariilor EURO 2020, grupa F.

Golurile spaniolilor au fost marcate în prima repriză de Sergio Ramos din penalty în minutul 29 şi Paco Alcacer în minutul 47.

Echipa României, antrenată de Cosmin Contra, a reuşit să marcheze un singur gol, înscris de Florin Andone în minutul 59 (repriza a doua).

"Imediat după gol doi spectatori au pătruns pe teren, astfel că România, avertizată de UEFA din motive disciplinare, riscă să joace cu porţile închise meciurile de acasă cu Norvegia şi Suedia", transmite Agerpres.

Din minutul 79 Spania a jucat în zece oameni, după eliminarea lui Diego Llorente.

Spania a încheiat cu o posesie net superioară, 68%-32%, şi cu un raport al şuturilor pe poartă de 10-3.

România va juca următorul meci duminică, la Ploieşti, cu Malta (19:00).