CHIȘINĂU, 12 iun – Sputnik. Astăzi dimineața, în sectorul Botanica al Capitalei a avut loc un accident teribil.
Potrivit oamenilor legii, serviciul de gardă al INP a fost alertat la ora 10:50 în privința unui accident care a avut loc în sectorul Botanica din municipiul Chișinău.
Accidentul a avut loc pe strada Sarmizegetusa. La fata locului s-a deplasat grupul operativ al Poliției pentru a stabili toate circumstanțele producerii acestuia.
Oamenii legii au stabilit ca un automobil de marca „Toyota”, condus de un șofer în vârstă de 22 de ani din Capitală, a derapat de pe carosabil și a lovit trei pietoni.
Potrivit ofițerului de presă al IGP, Natalia Stati, un bărbat în vârstă de 55 de ani a murit pe loc. Alte trei victime - un bărbat, o mamă și copilul său au fost transportați de urgență la spital.
”Starea femei și a bărbatului este gravă, dar stabilă. Ambii au fost internați în secția traumatologie. Femeia a suferit fracturi la ambele picioare și la bazin, iar bărbatul la un picior”, a declarat pentru Sputnik Moldova șeful Departamentului Clinic al Insititutului de Medicină Urgentă, Vasile Șofrug.
