BUCUREȘTI, 16 mai - Sputnik, Evan Răutu. Atât pe internet, cât și la cel mai puternic show politic al momentului, ”Sinteza zilei”, a fost publicat un mesaj absolut scandalos al comisarului european Corina Crețu. Iată textul:
”Dacă doamna primar de la Negrești Oaș nu considerat civilizat să mă salute, oare nu se gândește nimeni de la DNA să o investigheze? Sincer, în ce țară trăim?”
Mesajul ar fi fost postat după ce Corina Crețu s-a enervat pe atitudinea autorităților din Oaș, care au părăsit scena unei festivități tradiționale – ”Sâmbra oilor” – când comisarul european urma să vorbească.
Incidentul a avut loc în ultimul week-end, Corina Crețu a avut acolo o reacție dură, nervoasă, pe care Sputnik a relatat-o.
“Este inadmisibil să ai un reprezentant în Comisia Europeană, pe care să nu îl saluți, doar pentru că ești în campanie electorală! Toate investițiile, de 85%, de care vi s-a vorbit aici au fost aprobate din fonduri europene”, a scris Crețu pe Facebook.
În privința actualului mesaj, după câteva ore, Corina Crețu l-a șters, dar mai mulți internauți susțin că l-au văzut și au făcut printscreen.
Chiar europarlamentarul Maria Grapini susține că a văzut mesajul. Iată cum îi confirmă jurnalistului Bogdan Tiberiu Iacob, care crede că mesajul e fals.
Cert este că până la ora actuală Corina Crețu nu a îndrăznit să se apere. Ori, în cazul în care se confirmă acuzația că ar fi transmis o asemenea cerere se pune sub semnul întrebării starea mentală (nu mintală!) a candidatului – și a comisarului european.
Iar candidatura ei ar fi compromisă – cum să votezi pe cineva care cere DNA să intervină… pentru că nu ai fost salutat?!
Mircea Badea a declarat despre acest mesaj: ”Nici USR-iștii, nici reziștii nu ar fi fost capabili să spună așa ceva!”… Fără alte comentarii.