Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

România conduce la Campionatul European de Haltere de la Batumi

© Photo : Facebook / Bianca Molie
Bianca Molie - Sputnik Moldova-România
Sportiva româncă, în vârstă de 22 de ani, a cucerit argintul la stilul smuls și bronzul la total în cadrul categoriei 71 de kilograme la Campionatele Europene din Georgia.

BUCUREȘTI, 11 apr – Sputnik, Georgiana Arsene. Mădălina Bianca Molie, sportivă reprezentantă a țării noastre care a participat la Europenele de la Batumi din Georgia, ne-a dat motive de mândrie națională.

Mădălina a evoluat consistent la stilul său preferat, smuls, reușind să ridice nu mai puțin de 101 de kilograme la ultima încercare.

Acest rezultat a plasat-o în poziția de argint, mai sus fiind doar Anastasia Romanova, puternica sportivă din Federația Rusă.

Rusoaica a intrat ultima în concurs, când toate celelalte îl încheiaseră și a pus în final pe bară 112 kilograme, precizează gsp.ro

Stilul aruncat, cel mai bun al ei, de altfel, a ajutat-o să se claseze pe locul șase. A început întrecerea la 111 kilograme, însă a ratat prima tentative. A izbutit dintr-a doua, iar la a treia a fost la 114 kilograme.

”Bianca Molie, o medalie de argint la stilul smuls și un bronz, la total, în limitele categoriei 71 kilograme, cu 101 și 215 kilograme. La aruncat, Bianca s-a clasat pe locul 6, cu 114 kilograme”, a informat Federația Română de Haltere pe pagina de Facebook

Rusoaica a câștigat detașat a treia medalie de aur, cu un total impresionant de 240 de kilograme. Ea a fost urmată de britanica Emily Godley, 216 kilograme.

Mădălina a câștigat bronzul cu 215 kilograme, iar acesta este cel mai bun rezultat din cariera halterofilei române.

Reamintim că aceasta a mai cucerit un argint la smuls la campionatele continentale din 2014, de la Tel Aviv, precum și un bronz la total, în 2017, la Split.

România conduce în rating-ul țărilor la Campionatele Europene de la Batumi cu 14 medalii.