Scorul meciului de fotbal Moldova-Franţa: 1:4 în favoarea oaspeţilor

© Sputnik / Miroslav RotariФутбольный матч Молдова-Франция
Футбольный матч Молдова-Франция - Sputnik Moldova-România
Franţa a marcat primul gol în minutul 24, de Antoine Griezmann, din partida de fotbal Moldova-Franţa, care se desfăşoară la Chişinău, pe stadionul "Zimbru".

CHIŞINĂU, 22 mart - Sputnik. Franţa a marcat şi al doilea gol al partidei trei minute mai târziu, în minutul 27, autorul fiind Raphaël Varane, scorul devenind 0-2 pentru Franţa.

A fost marcat şi al treilea gol al partidei, tot de naţionala Franţei, în minutul 36, scorul devenind 0-3 în favoarea oaspeţilor. Golul a fost marcat de Olivier Giroud.

Prima repriză s-a încheiat cu scorul de 0-3 în favoarea selecţionatei Franţei.

A început repriza a doua. Selecţionerul echipei Moldovei a schimbat amplasarea pe teren a jucătorilor. Dacă prima repriză formatul de joc a fost 4:5:1, atunci în repriza a doua Spitidon a optat pentru 5:3:2.

Posesia mingii este în medie 30% la 70% în favoarea selecţionatei franceze.

Franţa a marcat golul cu numărul 4, autorul fiind Kylian Mbappé.

Scorul în minutul 87 al partidei creşte la 0:4 în favoarea Franţei.

Moldova înscrie primul său gol în meciul cu Franţa în minutul 89. Autorul este Vladimir Ambros. Este practic golul de onoare al echipei gazdă.

Astfel, scorul partidei urcă la 1:4.

Repriza a doua s-a încheiat. Scor final 1:4 în favoarea Franţei.

• Moldova

Astăzi 3 echipe din grupă au obţinut câte 3 puncte: Franţa, Islanda şi Turcia. Ultimele două au încheiat partidele cu câte 2:0 fiecare. Islanda în întâlnit Andorra, iar Turcia a jucat împotriva echipei Albaniei.

Astăzi, pe stadionul "Zimbru" din Chişinău, s-a desfăşurat meciul de fotbal dintre selecţionatele Moldovei şi Franţei, pentru preliminarele UEFA EURO 2020.

Lotul echipei națională de fotbal a Moldovei:
Portari: Alexei Koşelev (Fortuna, Olanda), Stanislav Namașco (Zeta, Muntenegru), Dumitru Celeadnic (Sheriff Tiraspol);

Fundaşi: Veaceslav Posmac, Artiom Rozgoniuc (ambii, Sheriff Tiraspol), Dinu Graur, Artur Craciun, Sergiu Platica (tustrei, Milsami Orhei), Alexandru Epureanu (Istanbul BB, Turcia), Oleg Reabciuk (Porto, Portugalia), Ion Jardan (Petrocub-Hîncești);

Mijlocaşi: Cătălin Carp (Ufa, Rusia), Eugen Cebotaru (Sibir, Rusia), Gheorghe Anton (Sheriff Tiraspol), Artur Ioniţa (Cagliari, Italia), Iaser Țurcan (Petrocub-Hîncești), Alexandru Antoniuc (Milsami Orhei), Constantin Sandu (Speranța Nisporeni), Radu Gînsari (Hapoel Haifa, Israel), Eugeniu Cociuc (Sabail, Azerbaidjan);

Atacanţi: Ion Nicolaescu (Shakhtyor, Belarus), Vitalie Damaşcan (Torino, Italia), Vladimir Ambros (Petrocub-Hîncești), Nicolae Milinceanu (Chiasso, Elveția)

Lotul echipei națională de fotbal a Franței:
Portari: Hugo Lloris, Steve Mandanda, Alfonse Areola;

Fundași: Lucas Digne, Presnel Kimpembe, Layvin Kurzawa, Benjamin Pavard, Djibril Sidibé, Raphaël Varane, Kurt Zouma, Samuel Umtiti;

Mijlocași: N'Golo Kante, Blaise Matuidi, Tanguy Ndombele, Paul Pogba, Moussa Sissoko;

Atacanți: Nabil Fékir, Kingsley Coman, Olivier Giroud, Antoine Griezmann, Kylian Mbappé, Florian Thauvin, Thomas Lemar.

Arbitrii:
Brigada de arbitri care va conduce meciul Moldova–Franța din cadrul Preliminariilor CE 2020 este din Macedonia de Nord și are următoarea componență: Aleksandar STAVREV – arbitru la centru, ajutat de asistenţii Marjan KIROVSKI şi Dejan KOSTADINOV. Al 4-lea oficial va fi Dimitar MECHKAROVSKI.

Observator de arbitri a fost desemnat Gevorg HOVHANNISYAN (Armenia), iar Delegat – Kurt ZUPPINGER (Elveția).