Despre Rusia, declarațiile lui Vladimir Putin, Serghei Lavrov, relațiile Rusiei cu alte state, cu SUA, UE, NATO, România, Moldova, armament, conflicte, relații bilaterale, economice, livrări de gaz

Maria Sharapova show total, adversara umilită

© AP Photo / Evan AgostiniТеннисистка Мария Шарапова в Нью-Йорке
Теннисистка Мария Шарапова в Нью-Йорке  - Sputnik Moldova-România
Adversara rusoaicei a părăsit plângând terenul de joc, după ce aceasta a învins-o cu un „dublu” 6-0, în doar 63 de minute.

BUCUREŞTI, 14 ian – Sputnik, Georgiana Arsene. Frumoasa tenismenă din Rusia, numărul 30 în clasamentul WTA, a făcut un adevărat spectacol încă din primul tur al turneului de la Australian Open, învingând-o pe britanica Harriet Dart, numărul 131 în clasamentul WTA.

Российская теннисистка Мария Шарапова - Sputnik Moldova-România
Internaţional
Incredibil ce i-a promis Maria Sharapova unei tinere tenismene (VIDEO)

Dart a părăsit în lacrimi terenul de joc, fapt care i-a determinat pe jurnalişti să o întrebe pe Sharapova dacă nu i-a fost milă de adversara sa.

"Îmi pare rău, dar n-am timp pentru așa ceva. Când joci un meci în primul tur al unui turneu de Grand Slam, trebuie să știi că adversara este acolo pentru a-l câștiga. N-am avut nivelul pe care l-aș fi dorit, așa că nu m-am putut gândi la adversară. Principalul meu obiectiv a fost să fac ce trebuie”, a spus Maria Sharapova, potrivit digi24.ro.

Nu este pentru prima dată când Sharapova câştigă cu un „dublu” 6-0 o partidă în primul tur al unui turneu de Grand Slam. Şi aceasta fiindcă în anu 2012 ea o învingea, în turneul de la Roland Garros, pe Alexanda Cadantu în numai 50 de minute.

Sharapova a consolat-o pe Wang

Rusoaica a făcut, în urmă cu ceva timp, un gest extraordinar faţă de mai tânăra sa adversară, chinezoaica Wang Xinyu.

Adversara rusoaicei a surprins pe toată lumea. Şi aceasta pentru că, la numai 17 ani, chinezoaica a jucat fără trac în faţa Mariei Sharapova, un nume colosal al tenisului feminin, precizează Sputnik

Wang Xinyu a câştigat primul set la tie-break, dar s-a şi retras în manşa secundă, la scorul de 2-5, din cauza unei accidentări la piciorul stâng.

Atunci, Sharapova a încurajat-o să joace tot atât de bine şi i-a promis că, dacă va face asta, va ajunge numărul unu mondial.