Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Handbal: România se va bate cu Olanda pentru bronz, Rusia și Franța vor disputa titlul

© Photo : Facebook / EFH EUROOlanda, o forță a handbalului feminin
Olanda, o forță a handbalului feminin - Sputnik Moldova-România
Abonare
Euro 2018 își va stabili duminică ierarhia la vârf.

BUCUREȘTI, 14 dec – Sputnik, Daniel George Nistor. Echipa țării gazdă a câștigat fără emoții a doua semifinală a Campionatului European de handbal feminin.

Franța a controlat prima repriză a meciului cu Olanda, înregistrând cea mai mare diferență de scor în minutul 15, când Niombla a înscris pentru 8-4.

Până la pauză însă jocul s-a echilibrat și gazdele competiției au intrat la vestiare cu un avantaj minim, 12-11.

După numai 10 minute din a doua jumătate, Franța a refăcut avantajul de 4 puncte, 18-14, iar după alte 10 minute avea să conducă și mai confortabil, 23-17. Spre sfârșitul jocului, Olanda a atacat și cu 7 oameni de câmp, ținând portarul pe bancă, dar nu a reușit să se apropie pe tabela de marcaj.

Duminică, de la ora 15 va avea loc meciul România – Olanda pentru locurile 3-4, iar cu începere de la 18.30 se va juca finala Euro 2018 Franța – Rusia. Ambele partide, în sala AccorHotels Arena din Paris.

Cele două finaliste s-au mai întâlnit în cadrul competiției, Rusia învingând Franța cu 26-23.

De asemenea, cele două echipe care își vor disputa "finala mică" au mai jucat între ele, Olanda întrecând România cu 29-24. O adversară de temut în lotul batavelor este Estavana Polma care a înscris în semifinala de azi golul său cu numărul 100 la Campinatele Europene.

În meciul pentru locurile 5-6 Norvegia a învins Suedia cu 38-29.