Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Handbal: România, victorie "de infarct" cu Spania. Se vede Parisul!

România a reușit să învingă Spania cu 27-25 și se apropie cu pași mari de semifinalele care se vor disupta pe 14 decembrie la Paris.

BUCUREȘTI, 11 dec – Sputnik, Daniel George Nistor. În fotbal există o vorbă – "singur ți-ai făcut meciul greu". Sub semnul acestei zicale a început România meciul cu Spania, contând pentru Campionatul European de handbal feminin.

Ibericele aveau zero puncte la startul partidei, astfel că păreau o pradă ușoară pentru echipa noastră, mai bine cotată și având nevoie de victorie ca de aer pentru a putea spera la calificarea în semifinale.

Dar primele 10 minute au fost năucitoare. Spania a ajuns la un avantaj de patru goluri, speculând spațiile generoase lăsate de o apărare visătoare și reușind să respingă aproape toate atacurile neinspirate ale româncelor.

Tricolorele au reușit să mai reducă din diferență (în minutul 20 era 6-8), dar apoi au căzut iar și 5 minute mai târziu diferența de 4 goluri se refăcuse, 8-12.

Campionatul european de handbal feminin - Sputnik Moldova-România
Handbal: Vahireva în formă maximă, Rusia e calificată în semifinale

Până la pauză mai reușim să înscriem un gol, apoi Denisa Dedu scoate la o pătrundere pe flanc și în ultimele secunde ale primei reprize Cristina Neagu trage în bară, dar mingea îi revine și înscrie: 10-12 la pauză.

În minutul 32 ne apropiem la un singur gol, prin Pintea – 12-13, după ce Dedu apărase un 7 metri.

În  superioritate numerică, reușim să egalăm în minutul 40 prin Neagu, din lovitură de pedeapsă. Un minut mai târziu, de data aceasta în inferioritate numerică, preluăm conducerea prin golul marcat de Florica: 16-15. Apoi încasăm două goluri consecutive și e 16-17. Meci total nebun.

Dar Pintea înscrie de două ori și România are din nou avantaj: 18-17. Din acel moment am început să ne desprindem.

Florica și Pintea aduc scorul la 20-17, pentru prima oară avem trei goluri diferență.

Sfârșitul partidei găsește două echipe epuizate, ducând o luptă de uzură, încheiată cu scorul de 27-25 pentru România.

Pentru a se califica în semifinală, România are nevoie de cel puțin un scor egal la finalul partidei cu Ungaria, care va avea loc miercuri, 12 decembrie.