Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Liga Naţiunilor: România a învins Muntenegru cu 1-0. Ce loc a ocupat în grupă

© REUTERS / INQUAM PHOTOS / George CalinNaționala României
Naționala României - Sputnik Moldova-România
Abonare
Echipa naţională a României la fotbal a jucat aseară la Podgorica împotriva naţionalei Muntenegrului, obţinând o victorie printr-un gol marcat de George Ţucudean (44), cu ajutorul portarului Petkovic, muntenegrenii ratând un penalty în min. 72.

BUCUREŞTI, 21 nov - Sputnik. România a învins Muntenegrul, în cadrul Ligii Naţiunilor la fotbal, cu scorul de 1-0 (1-0), marţi seara, pe Gradski Stadion din Podgorica, şi s-a clasat pe locul al doilea în Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor.

UEFA România - Lituania - Sputnik Moldova-România
Societate
România – Lituania 3-0. Ce șanse avem pentru Euro 2020 – scenarii posibile

Golul victorios a fost marcat de George Ţucudean în minutul 44 al primei reprize, cu ajutorul portarului Petkovic, muntenegrenii ratând un penalty în min. 72.

În celălalt meci al grupei, Serbia s-a impus cu scorul de 4-1 şi a câştigat grupa.

România încheie neînvinsă grupă şi anul 2018, cu şapte victorii şi trei egaluri. Pentru România a fost prima victorie cu Muntenegru în patru meciuri oficiale.

Pentru ca tricolorii să termine pe prima poziţie în grupă,  naţionala de fotbal a României avea nevoie de o victorie şi ca Serbia să înregistreze cel mult un egal.

Serbia a promovat în al doilea eşalon valoric şi va merge la un baraj pentru calificarea la EURO 2020. În cazul în care Serbia va obţine calificarea în urma preliminariilor EURO 2020, România îi va lua locul la barajul pentru Campionatul European de peste doi ani, notează Agerpres.