Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Fanii sârbi, gest măreţ: ”Vă mulţumesc, fraţi români”. Ce motiv au avut

© AFP 2024 / VLADIMIR ZIVOJINOVICFanii sârbi
Fanii sârbi - Sputnik Moldova-România
Românii și sârbii se luptă pe teren pentru primul loc în grupă, dar se complimentează reciproc din tribune.

BUCUREȘTI, 18 nov – Sputnik, Daniel George Nistor. La partida de fotbal dintre România şi Serbia, galeria ”tricoloră” a strigat, în mai multe rânduri, ”Kosovo e Serbia”. UEFA a sancţionat pentru acest lucru Federația Română de Fotbal (FRF), dar fanii sârbi n-au uitat gestul românilor.

Sâmbătă, la partida dintre Serbia şi Muntenegru, fanii gazdelor au afişat un mesaj în limba română: ”Vă mulţumesc, fraţi români”, scrie telekomsport.ro

Bannerul a fost afişat în minutul 20, iar suporterii l-au ţinut la vedere aproximativ şase minute.

Nu e pentru prima oară când acest subiect face valuri pe terenurile de fotbal. La Campionatul Mondial 2018, în partida Elveția – Serbia 2-1, după ce au marcat golurile, elvețienii naturalizați Granit Xhaka și Xherdan Shaqiri au simbolizat cu mâinile "vulturul kosovar".

Serbia, liderul grupei

Serbia a învins Muntenegru cu scorul de 2-1. Pentru gazde au marcat Ljajic (minutul 30) și Mitrovic (minutul 32), iar pentru oaspeți – Mugosa (minutul 72). La scorul de 2-0, Mitrovic a ratat un penalty.

Tot sâmbătă, România a învins Lituania cu 3-0 prin golurile înscrise de George Puşcaş (minutul 7), Keşeru (minutul 47) şi Nicolae Stanciu (minutul 65).

România păstrează șanse teoretice să câștige Grupa a 4-a din Seria C a Ligii Naţiunilor.

UEFA România - Lituania - Sputnik Moldova-România
Societate
România – Lituania 3-0. Ce șanse avem pentru Euro 2020 – scenarii posibile

Cu o etapă înainte de final, Serbia se află pe primul loc în grupă, cu 11 puncte. România e pe 2, cu 9 puncte și golaveraj identic, 7-3. Muntenegru ocupă poziția a treia, cu 7 puncte și golaveraj 7-5. Lituania, cu 0 puncte, nu mai are nicio șansă de a preda "lanterna roșie" și practic a retrogradat în Liga D, ultimul eşalon valoric al Ligii Naţiunilor.

Ultimele două meciuri se vor disputa marți, 20 noiembrie: Serbia – Lituania și Muntenegru – România.

La turneul final al Campionatului European, se poate ajunge și de pe locul 2 într-o Grupă de Liga C.

În situația că va termian pe 2, pentru a se califica, România trebuie să se numere între cele mai bine clasate formații de pe locul secund din Divizia C pentru a prinde play-off-ul de patru echipe, din care una singură va mai prinde un loc la Euro. Dacă Serbia se califică din preliminariile clasice, România nu intră automat în play-off doar fiindcă provine din grupa Serbiei.