Educație
Ultimele știri din educație pentru profesori, studenți, elevi și părinți, știri ce țin de universitate, liceu, școală, grădiniță, legi și anunțuri de la Ministerul Educației, examene, Evaluare Națională, Bacalaureat

Palma autorităţilor – alocaţia nu acoperă nici măcar valoarea pachetului zilnic de şcoală

© Sputnik / Алексей Куденко / Trecere la banca de fotografiiАрхивное фото учеников в школьной столовой
Архивное фото учеников в школьной столовой - Sputnik Moldova-România
Urmăriți-ne pe
Yandex newsTelegram
O dată cu începerea noului an şcolar, fiecare părinte are grijă să pună în ghiozdanul elevului şi un pacheţel cu mâncare… după buget.

BUCUREŞTI, 7 sept — Sputnik, Georgiana Arsene. Toate bune şi frumoase, fiecare pune copilului gustarea în funcţie de preferinţele micuţului, de regimul alimentar pe care acesta îl urmează, dar şi de buget. Şi cum poate cineva să se încadreze în mai puţin de o sută de lei?

Pacheţelul costă lunar undeva la două, chiar trei alocaţii de elev, adică până în 250 de lei.

Elevi la școală în timpul orelor - Sputnik Moldova-România
Educație
Soluție pentru creșterea mediei în școli: „Adoptă o şcoală... un proiect naţional”

Suma minimă „se învârte" în jurul valorii de 140 de lei. Evident, totul ţine de costul produselor şi de locul unde sunt achiziţionate.

Cele mai obişnuite alimente din care poate fi făcut pacheţelul unui şcolar de la clasele primare sunt fructele, iaurtul, chiflele, şunca sau ouăle.

Media este undeva la 5-6 lei pentru un pacheţel simplu, unde costurile sunt minime, iar produsele, ieftine, notează libertatea.ro

Dacă ne uităm la ceva mai complex, vom vedea că se poate merge şi până la 10-12 lei pentru pachetul cu mâncare al unui elev.

Cel mai simplu pentru un părinte este să pregătească un sandwich pentru copil, nu ca în reclama cu smoothie, ca în reclamă, pe principiul „că poate nu-ţi mănâncă dimineaţa". Iar cel mai simplu şi rapid de făcut este cel făcut din două felii de pâine sau o chiflă tăiată în jumătate, şuncă presată sau salam — deşi medicii sunt împotriva acestui aliment — roşii, castravete şi o felie de caşcaval.

Costul unui asemenea pacheţel este de maxim 6 lei, fiind mult mai ieftin decât varianta lui comercială, congelată.

Vizita viceministrului ucraineana al educației în școala din satul românesc Hreațca - Sputnik Moldova-România
Educație
Statul ucrainean lipsește școlile românești de manuale: nu aveți niciun viitor aici

Nici combinaţia de fructe nu trebuie pierdută din vedere, fiind şi ea accesibilă ca preţ, pentru că nu costă mai mult de câţiva lei.

Mai exact, o banană şi două mere costă maxim trei lei, iar o salată de fructe costă între 3,5 lei şi 4 lei.

Pentru un corn şi un iaurt, un părinte va scoate din buzunar 4 lei, iar pentru o salată cu ou, cinci lei.

Desigur, preţurile sunt estimative, însă rezultatul este acelaşi: alocaţia de stat este doar o „atenţie" pe care guvernanţii o aruncă viitorului electorat pe care speră, prin toate mijloacele, să îl sărăcească şi să îl îndobitocească pentru a-l transforma în masă de manevră. Desigur, cu suport extern, prin distrugerea valorilor acestui popor.

Fluxul de știri
0