Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Campionatul mondial, 1 iulie. Minunea de pe Luzhniki: 138 milioane de euro bat 1 miliard!

© Sputnik / Алексей Филиппов / Accesați arhiva multimediaVictoria istorică a Rusiei
Victoria istorică a Rusiei - Sputnik Moldova-România
Abonare
Ziua în care s-au disputat încă două ortimi de finală, absolut imposibile, Rusia - Spania 1-1 (4-3 la penaltiuri) și Croația - Danemarca 1-1 (3-2 la penaltiuri), poate fi trecută în cronici ca una a meciurilor cu 4 reprize și a loviturilor de departajare. Dar și ca recital a trei mari portari, Akinfeïev, Subašić și la fel de merituosul Schmeichel.

BUCUREȘTI, 2 iul — Sputnik. Aveau dreptate cei care sperau că Rusia va prinde o zi bună! O fi costând lotul iberic, pe piață, de 7,3 ori mai mult decât cel rus, dar nu s-a văzut așa. Chiar dimpotrivă. ”Furia roja”, de fapt, nu a înscris nici o dată, au făcut-o discipolii lui Cercesov, mai întâi în propria poartă, apoi și în cea adversă, din penalti. După care spaniolii s-au văzut nevoiți nu numai să miște, dar și să muște. Au avut o repriză secundă pentru a reuși ceva, dar totul s-a rezumat la un șut pe poartă a lui Iniesta mai aproape de minutul 90.

După acel moment a venit timpul evenimentelor nemaiîntâlnite la CM 2018 — primele reprize suplimentare, cea de-a patra schimbare de jucători (la care au recurs ambii antrenori beneficiind de avantajul permis de regulament, în premieră, începând cu acest Mondial), incapacitatea echipei lui Fernando Hierro de a modifica tabela pe parcursul a 108 minute, însfârșit — loviturile de departajare. Rușii au împins evenimentele până acolo mai mult apărându-se, concurenții lor — atacând insistent dar inconsistent.

Portarul Akinfeïev a devenit, la moment, erou național, după ce a parat două penaltiuri și a pus punctul final într-o epopee care de acum înainte va fi numită MARELE MIRACOL DE PE LUZHNIKI.

© Sputnik / Алексей Филиппов / Accesați arhiva multimediaAkinfeïev respinge, Rusia învinge
Akinfeïev respinge, Rusia învinge - Sputnik Moldova-România
Akinfeïev respinge, Rusia învinge

Rusia, conștientă de faptul că și-a asigurat apariția de debut în G8 al fotbalului mondial, a plecat să sărbătorească succesul și să aștepte cu cine va juca în sferturi.

​Adversara lor urma să devină cunoscută la finele partidei Croația — Danemarca. Nordicii (evaluați la 258 milioane de euro) au surprins printr-o deschidere fulgerătoare a scorului, sudicii (valoarea de piață — 341 de milioane) — cu o egalare peste doar 2 minute. În continuare spiritul ofensiv nu a dispărut, dar a pierdut din ascuțime. Concurentele, după ce s-au repus reciproc la respect, au început să caute cam unde și cum ar putea fi aplicat flesh-ul decisiv. În atacuri reciproce cu semiocazii, mai rar cu faze reale de gol, s-a scurs cea mai mare parte a timpului regulamentar. Cursul evenimentelor, ajunse în prelungiri, arăta că echepele nu au căderea să fie departajate decât de penaltiuri. Până la surprinzătoarea sincopă cu lovitură de pedeapsă, acordată, pe bună dreptate, în ultimele minute de joc croaților! Părea că zarurile sunt aruncate, dar Luka Modrić a avut proasta inspirație să rateze! Drama putea să devină tragedie.

© Sputnik / Григорий Сысоев / Accesați arhiva multimediaKasper Schmeichel a parat cât a putut
Kasper Schmeichel a parat cât a putut - Sputnik Moldova-România
Kasper Schmeichel a parat cât a putut

Dar balcanicii, inclusiv Modrić, au avut forța și — de ce să n-o spunem?— norocul de a fi superiori la loteria penaltiurilor.

© Sputnik / Григорий Сысоев / Accesați arhiva multimediaDanijel Subašić decide soarta meciului
Danijel Subašić decide soarta meciului - Sputnik Moldova-România
Danijel Subašić decide soarta meciului

După consumarea celor două întâlniri programate pentru azi a devenit clar că, pe 7 iulue, în sfertul de finală cu numărul 3 vor da piept  Rusia și Croația. Se va ajunge și acolo la loviturile de departajare?

Cât despre pronosticul nostru, vom fi modești îndemnăndu-vă să vedeși și Dvs cât de aproape de adevăr a fost.