Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Campionatul mondial, 27 iunie. Auf Wiedersehen, Germania!

© Sputnik / Максим Богодвид / Accesați arhiva multimediaAdio, CM 2018!
Adio, CM 2018! - Sputnik Moldova-România
Meciurile penultimei zile a fazei grupelor, Mexic - Suedia 0-3, Coreea de Sud - Germania 2-0, Serbia - Brazilia 0-2 și Elveția - Costa Rica 2-2, au desemnat încâ patru participante la optimile de finală printre care - cine ar fi crezut? - nemții vor fi lipsă.

BUCUREȘTI, 27 iun — Sputnik. Mexic — Suedia. Nordici au fost mult mai insistenți — în atacuri, în solicitarea probei VAR pentru un presupus henț în careu, în crearea fazelor de gol. Se vede treabă, s-au supărat rău de tot pe cei care i-au acuzat de profesarea unui forbal defensiv. Au reușit să materializeze această risipă de energie la începutul reprizei secunde. A venit repede și o lovitură de la 11 metri, obținută inteligent de selecționata celor ”Trei coroane”. Mexicanii s-au pomenit în situație critică. Speranța lor era fie să înscrie măcar o dată, poate de două ori, sau — să se lase în nădejdea sud-coreenilor care, la moment, continuau să-i țină în șah pe germani.

A venit și momentul dezastrului total pentru azteci, un autogol, și — 0-3. Dar, exact în acele clipe, a explodat bomba mondialului 2018!

© Sputnik / Алексей Филиппов / Accesați arhiva multimediaDoi artizani ai victoriei celor ”Trei coroane”
Doi artizani ai victoriei celor ”Trei coroane” - Sputnik Moldova-România
Doi artizani ai victoriei celor ”Trei coroane”

Coreenii au făcut mai mult decât a sperat Mexicul, ba chiar decât au crezut ei înșiși. Au rezistat 90 de minute în fața Germaniei care parcă miza pe reeditarea figurii din meciul precedent, adică pe forțarea notei în extremis. Golul a venit, dar în poarta lor. Când orgoliul rănit i-a trimis pe campionii mondiali la aslatul final, cu golchiperul Manuel Neuer în jumătatrea adversă, le-a fost aplicată și lovitura de grație.

Coreenii nu au obținut calificarea, dar au scris istorie și s-au acoperit de glorie.

Vor primi, începând de azi, diferite expresii ale gratitudinii din partea mexicanilor, disperaților ajunși, până la urmă, datorită acestui rezultat, în optimi de mână cu suedezii. Este o previziune care, cu siguranță, nu are cum să nu se confirme

© Sputnik / Михаил Воскресенский / Accesați arhiva multimediaCatastrofa
Catastrofa - Sputnik Moldova-România
Catastrofa

Brazilia, mult mai activă în căutarea golului, a găsit momentul oportun înainte de pauză, fructificând un flesh cu Paulinho în avanpost. Sârbii au avut ocaziile lor la mijlocul reprizei secunde. Dar adversarii le taie elanul ofensiv cu o reușită a veteranului Thiago Silva.

© Sputnik / Антон Денисов / Accesați arhiva multimediaReușita lui Paulinho
Reușita lui Paulinho  - Sputnik Moldova-România
Reușita lui Paulinho

Elvețienii, întâlnind Costa Rica, au făcut ceea ce și-au propus și ce le-am prezis — au arătat că nu concep să piardă locul secund în grupă și calificarea. Nu a contat că sud-americanii au egalat scorul, la 1, apoi la 2, asta nu schimba nimic.

© Sputnik / Григорий Соколов / Accesați arhiva multimediaGolul al doilea al elvețienilor
Golul al doilea al elvețienilor - Sputnik Moldova-România
Golul al doilea al elvețienilor

Astfel, în optimile de finală cu numerele 5 și 7 se vor confrunta Suedia — Elveția și Brazilia — Mexic.

Azi tradiționalul nostru pronostic, dacă e să luăm rezultatele, s-a pliat pe starea reală a lucrurilor pe jumătate, ținând cont de previziunile privind caracterul evenimentelor — într-o măsură puțin mai mare. Dar nu asta ne vom aminte mâine când, revenind cu gândul la ceea ce s-a întămplat la CM 2018 în ziua de 27 iunie, vom exclama: ”Imposibil de imaginat!”.