Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Campionatul Mondial, 24 iunie. Bravo, Anglia și Columbia! S-ar putea întâlni în optimi?

© Sputnik / Максим Богодвид / Accesați arhiva multimediaColumbia a pus în victorie multă inimă
Columbia a pus în victorie multă inimă - Sputnik Moldova-România
Meciurile zilei, Anglia - Panama 6-1, Japonia - Senegal 2-2 și Polonia — Columbia 3-0, au adus un nou record - balonul a ajuns în poartă de 14 ori. Dar nu asta a fost cel mai important.

BUCUREȘTI, 24 iun — Sputnik. Naționala celor "Trei lei" a decis să nu se chinuie, ca în meciul cu Tunisia, si a deschis scorul repede, în stilul ei, cu o lovitură de cap. Din acest moment golurile au curs gârlă. Un adevărat galop de sănătate care a stabilit două performanțe ale actualului Mondial: repriza cu cele mai multe goluri, 5-0, și scorul turneului, 6-1. De cealaltă parte, visul realizat, într-un târziu, a fost golul de onoare.

Liderul englezilor, Harry Kane, cu trei reușite (două dintre ele din penaltiuri), a ajuns la borna 5 și i-a depășit pe liderii de până acum ai competiției golgheterilor, portughezul Ronaldo și belgianul Lukaku.

"Afacerea Panama" a eșuat, o fost o prezență curajoasă, dar prea mică pentru un turneu atât de mare. Insularii și-au asigurat calificarea. Meciul lor cu belgienii va configura primele două trepte ale podiumului.

© Sputnik / Рамиль Ситдиков / Accesați arhiva multimediaGolul, unul din 6
Golul, unul din 6 - Sputnik Moldova-România
Golul, unul din 6

Senegalul, după cum anticipam, a alergat după a două victorie. Jocul cursiv și extrem de elegant al acestei naționale, care a ajuns să fie numită, la CM 2018, "Speranța Africii", niponii au căutat să-l echilibreze prin celeritatea deplasării fotbaliștilor, dar mai ales a balonului. Ambele abordări au dat roade, deși asiaticii mai întâi și-au făcut-o mai mult cu mâna proprie, iar apoi au muncit din greu pentru a egala la 1.

"Leii de la Teranga" și ''Samuraii albaştri'' au căutat cu insistență momentul oportun și — calificarea. Atacurile nu au încetat, menținând intensitatea până la capăt. Două goluri, al senegalezilor, dar și cel de răspuns, au venit după minutul 70.

Tot remiză a ieșit, concurentele au luat câte un punct, dar au pierdut câte două.

© Sputnik / Владимир Астапкович / Accesați arhiva multimediaSacrificiu, în fiece episod
Sacrificiu, în fiece episod - Sputnik Moldova-România
Sacrificiu, în fiece episod

Dacă după Senegal-Japonia unii au admis posibilitatea unui compromis tacit, Polonia și Columbia nu-și puteau permite așa ceva. Totul sau nimic, înfrângerea este dezastru, remiza — cioara de pe gard. În prima repriza ambele trupe păreau copleșite de asect presing psihologic și doar înainte de pauză sud-americanii au construit un atac percutant. Apoi, după revenirea de la cabine, situația a fost trasă la indigo, deja în două rânduri, și scorul a devenit 3-0.

Rodriguez, Falcao și Co revin în cărțile calificării, indiferent dacă le place asta niponilor și, mai ales, senegalezilor cu care columbienii se vor bate în ultima etapă.

© Sputnik / Максим Богодвид / Accesați arhiva multimediaPolonezii, disperați
Polonezii, disperați - Sputnik Moldova-România
Polonezii, disperați

În prognoza noastră nu am greșit mizând pe succesul englezilor și al columbienilor. Doar Senegalul ne-a dat de sminteală, ratând victoria in extremis. Greu de crezut, totuși, că a fost ceva premeditat.