Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Campionatul Mondial, 19 iunie. ”Figuranții” iau opțiuni serioase, Rusia obține calificarea

© Sputnik / Алексей Даничев / Accesați arhiva multimediaRusia-Egipt
Rusia-Egipt - Sputnik Moldova-România
Meciurile zilei, Polonia - Senegal 1-2, Columbia - Japonia 1-2 și Rusia - Egipt 3-1, au încheiat prima etapă a fazei pe grupe, lansând-o, fără pauză, pe cea de-a doua.

BUCUREȘTI, 19 iun — Sputnik. Absolut admirabilă, străduința niponilor de a depăși condiția de outsider și de a lăsa o impresie frumoasă. Au abordat partida cu dăruire și temeritate, obținând repede și un penalti, transformat de Kagawa, și eliminarea adversarului care a comis nefericitul henț în careu. A fost, apropo, primul cartonaș roșu al turneului. Sud-americanii, rămași în inferioritate și dezavantajde scor, s-au pomenit în fața unei misiuni imposibile — cu atât mai mult cu cât fotbaliștii din Țara Soarelui Răsare nu s-au ascuns în cutie. Golul egalizator al lui Juan Qiuntero, din fază fixă, a pus începutul unui neîncetat cruciș de florete, cu fleșe, eschive și multe scântei. Au fost lansați în luptă spadasinii cei mai reputați, Honda și, respectiv, Rodrighez. Dar a venit minutul 73 cu golul lui Osako care a făcut misiunea columbienilor irealizabilă, deși ei nu au crezut asta până la fluierul final.

O victorie meritată a Japonei în primul meci de la acest Campionat Mondial, după o partidă în care toată lumea a făcut neprecupețită risipă de energie și a pus multă inimă.

© Sputnik / Михаил Сербин / Accesați arhiva multimediaColumbia în picaj
Columbia în picaj - Sputnik Moldova-România
Columbia în picaj
 Senegalul, amintindu-și de un debut fantastic de turneu, în 2002, când a învins campioana mondială, Franța, spera la o reeditare a acelui succes răsunător. Polonia, începând solid, a știut apoi să imite o selecționată de alt calibru, Marocul, și să-și dea un autogol. Încercările de a repara situația s-au ciocnit de rezistența hotărâtă a ”Leilor din Teranga” care, de altfel, nu au renunțat deloc la intențiile ofensive. Și i-au surprins pe oponenți într-un contraatac fulgerător. Polonia a fost în stare doar să reducă diferența în ultimele minute.

Astfel, Japonia și Senegal au colorat cea de-a șasea zi a turneului cu două mari surprize. Prima dintre aceste selecționate are acum motive de a spera să ajungă în optimi, cum a mai făcut-o în 2002 și 2010, iar cea de-a doua — chiar în sferturi, ca în 2002. Poate ambele visează și la mai mult…

Cât despre Columbia și Polonia, destituite din rangul de favorite ale Grupei H, acestea au la ce să gândească și la ce să muncească în zilele următoare.

© Sputnik / Виталий Белоусов / Accesați arhiva multimediaAutogolul polonezilor
Autogolul polonezilor - Sputnik Moldova-România
Autogolul polonezilor

Rusia îsi dădea pefect de bine seama că Egipt nu este Arabia Saudită, fapt care nu a oprit-o să caute cu insistență deschiderea scorului. Atacurile veneau cu precădere din flancul stâng, bine dotat și perfect funcțional, baloanele fiind trimise spre masivul Dziuba. ”Faraonii”, la rândul lor, mizau pe o fază norocoasă și pe un moment de inspirație a lui Mohamed Salah. Nimeni nu găndea la o egalitate, deoarece ea, pentru gazde, ar fi însemnat un tempou pierdut, iar pentru oponenții lor — o iluzorie speranță de a mai reuși ceva.

Decisiv a fost autogolul egiptenilor din primele minute ale reprizei secunde. Apoi rușii, mutând jocul spre dreapta, au început să înscrie pe bandă rulantă.

Egiptenii au reușit golul de onoare prin Salah, din penalti. Scor final 3-1.

© Sputnik / Алексей Даничев / Accesați arhiva multimediaDziuba în atac
Dziuba în atac - Sputnik Moldova-România
Dziuba în atac

În prognoza noastră am avut dreptate în supoziția, destul de precaută, că Senegalul e dornic de a face o minune, dar nu l-am creditat cu șansa la victorie. Succesul niponilor l-a anticipat foarte puțină lume. Și doar rușii nu au dezmințit așteptările celor care au crezut în izbânda lor. Ei sunt prima națională calificată în sferturi și cea care are cel mai impresionant golaveraj, 8-1.