Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Hocheiștii ruși au ajuns în finală la Olimpiada de la Pyeongchang

© Sputnik / Alexander Vilf / Accesați arhiva multimedia2018 Winter Olympics. Russia's hockey team's group photo session
2018 Winter Olympics. Russia's hockey team's group photo session - Sputnik Moldova-România

President Vladimir Putin takes part in gala match of Night Hockey League's 6th National Festival - Sputnik Moldova-România
Rusia
JO 2018: Hocheiul fără Rusia, precum Mondialul fără Brazilia sau Germania
BUCUREȘTI, 23 feb — Sputnik. Selecționata Rusiei la hochei a învins echipa Cehiei și a reușit să ajungă în finala turneului Jocurilor Olimpice din Pyeongchang, garantându-și obținere a celor puțin medalia de argint.

Semifinala, care a avut loc vineri, la Gangneung-si, s-a finalizat cu un scor de 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) în favoarea rușilor. În poarta adversarului au marcat Nikita Gusev (minutul 28), Vladislav Gavrikov (minutul 29) și Ilia Kovalciuk (minutul 60). Porțile echipei ruse au fost apărate de Vasili Koșecikin.

Ultima dată când Rusia a reușit să ajungă în finala la Olimpiada de la Nagano din 1998. Atunci rușii au pierdut în meciul cu echipa Cehiei, reușind să obțină premiul de argint.