Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Hocheiștii ruși de la Olimpiadă au ajuns în semifinale după ce au învins Norvegia

© Sputnik / Alexander Vilf / Accesați arhiva multimedia2018 Winter Olympics. Russia's hockey team's group photo session
2018 Winter Olympics. Russia's hockey team's group photo session - Sputnik Moldova-România
Abonare
Echipa hocheiștilor ruși, care concurează la PyeongChang sub numele de Atleți Olimpici din Rusia, a avansat în semifinala turneului după ce a învins Norvegia cu 6-1.

BUCUREȘTI, 21 feb — Sputnik. Echipa de hocheiști ruși va juca acum împotriva echipei Republicii Cehe în semifinală. Este prima dată când au ajuns la această etapă a evenimentului olimpic de la Jocurile de la Torino din 2006.

Jucătorii ruși au început puternic din prima repriză, Mihail Grigorenko, Nikita Gusev și Veaceslav Voynov marcând trei goluri fără răspuns.

Norvegia a răspuns doar o singură dată, când la jumătatea reprizei a doua, jucătorul defensiv Alexandru Bonsaken a marcat împotriva adversarului rus Vasily Koshecikin.

Ex-jucătorii NHL Sergey Kalinin și Nikita Nesterov au răspuns rapid, marcând două goluri, primul la doar un minut după cel al lui Bonsaken. Starul KHL Ivan Telegin a încheiat afacerea în a treia repriză, scorul final fiind de 6-1 pentru echipa cu tricourile roșii.

La începutul zilei, echipa cehă a învins SUA în loviturile de pedeapsă cu 3: 2, iar acum se va confrunta cu echipa atleților ruși vineri, 23 februarie.