Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Șarapova a coborât până pe locul 60 în ratingul WTA iar Halep e lider

© Sputnik / Антон Денисов / Accesați arhiva multimediaTurneul final WTA, în imagine prima din dreapta este Simona Halep, a doua din stânga e Maria Șarapova
Turneul final WTA, în imagine prima din dreapta este Simona Halep, a doua din stânga e Maria Șarapova - Sputnik Moldova-România
Asociația de tenis feminin (WTA) a publicat noul rating al sportivelor, care a fost actualizat după ultimele evoluții

BUCUREȘTI, 22 oct — Sputnik. Pe site-ul oficial al WTA a fost publicat noul rating al sportivelor de talie mondială. Rusoaica Maria Șarapova, care a câștigat anterior de cinci ori marea cupă, a cedat cinci poziții și a ocupat locul 60, în timp ce românca Simona Halep a ajuns lider în clasamentul WTA.

© Sputnik / Антон Денисов / Accesați arhiva multimediaGrand prix Porsche 2017, Maria Șarapova
Grand prix Porsche 2017, Maria Șarapova - Sputnik Moldova-România
Grand prix Porsche 2017, Maria Șarapova

O altă rusoaică, Svetlana Kuznețova, a cedat 4 poziții și s-a situat pe locul 11.

Pe locul doi în clasamentul WTA, după Simona Halep, se situiază spaniola Garbine Muturuza, iar locul trei este ocupat de reprezentanta Cehiei, Karolina Plișkova.