Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

(VIDEO) Exerciţiul dificil la bârnă care i-a adus Cătălinei Ponor medalia de aur

© AFP 2024 / FABRICE COFFRINICătălina Ponor
Cătălina Ponor - Sputnik Moldova-România
Abonare
Gimnasta Cătălina Ponor a obținut duminică medalia de aur la Campionatul European de Gimnastică. Ea a executat un exerciţiu dificil la bârnă, în cadrul căruia a efectuat impecabil şi un element acrobatic pe care foarte puţine gimnaste reuşesc să-l facă.

BUCUREŞTI, 24 apr — Sputnik. Gimnasta română Cătălina Ponor a obținut duminică medalia de aur la bârnă la Campionatul European de Gimnastică, ajungând astfel la 13 medalii câştigate la Campionatele Europene (depăşind-o pe Nadia Comăneci, care are 12 medalii la Campionatele Europene).

În cadrul exerciţiului la bârnă, Cătălina a executat impecabil şi un element acrobatic dificil, pe care nu multe gimnaste reuşesc să-l efectueze atât de bine.

De asemenea, gimnasta româncă Larisa Iordache a câștigat bronzul la concursul de la bârnă, intrând a treia în finala de la bârnă şi fiind notată cu 13.966, iar Cătălina Ponor a intrat a șasea, fiind notată cu cea mai mare notă din concurs, 14.566.

Cătălina Ponor a câştigat în total 11 medalii de aur, 6 de argint şi 6 de bronz în carieră.

„Sunt foarte emoționată și fericită, am muncit mult pentru această medalie. Din 2015 tot muncesc în continuare pentru ea. La Olimpiadă au fost emoțiile, dar acum am reușit în sfârșit să urc pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Mi-am dorit din tot sufletul să mai cânte încă o dată imnul aici pentru noi, românii. Și mă bucur că am reușit. Dedic medalia de aur tuturor românilor, dar în mod special părinților mei care au fost mereu alături de mine", a declarat Cătălina Ponor la finalul concursului, potrivit Agerpres.