Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Jocurile Olimpice de la Rio: România a câștigat prima medalie de aur

© AFP 2024 / Fabrice COFFRINIEchipa feminină de scrimă a României sărbătorește pe podium dupa ce a luat aurul la JO de la Rio
Echipa feminină de scrimă a României sărbătorește pe podium dupa ce a luat aurul la JO de la Rio - Sputnik Moldova-România
Abonare
Echipa feminină de spadă a România a învins China cu 44-38 în finala competiţiei şi a cucerit aurul olimpic, aceasta fiind prima medalie de aur a României la Jocurile Olimpice de la Rio.

BUCUREŞTI, 12 aug — Sputnik. Ana Maria Popescu, Loredana Dinu, Simona Pop şi Simona Gherman sunt fetele care formează echipa de spadă a României câştigătoare în faţa Chinei la Jocurile Olimpice de la Rio, relatează Mediafax.

Cătălina Ponor - Sputnik Moldova-România
Societate
JO 2016: Cătălina Ponor, la un pas de medalie

Ana Maria Popescu a tras în primul releu cu Yujie Sun şi l-a câştigat cu scorul de 1-0. A venit apoi rândul Simonei Pop care a înfruntat-o pe sportiva Anxi Xu şi a încheiat la egalitate, 4-4, păstrând avantajul de un punct pentru România, 5-4.

Simona Gherman a câştigat al treilea releu cu scorul de 4-2 în faţa lui Yiwen Su. Sportivele din China au revenit în meci şi au câştigat releul cinci. Releul şase a aparţinut în totalitate României, adjudecat cu 4-0 de Ana Maria Popescu în faţa lui Jianlu Xao.

© AFP 2024 / Fabrice COFFRINIAna Maria Popescu cu Xu Anqi.
Ana Maria Popescu cu Xu Anqi. - Sputnik Moldova-România
Ana Maria Popescu cu Xu Anqi.

Apoi, Simona Gherman şi Loredana Dinu şi-au adjudecat următoarele două relee. Pe final, Simona Gherman a cedat la trei tuşe, 6-9 în faţa lui Yujie Sun. Însă Ana Maria Popescu s-a impus cu 14-13 în faţa lui Anqi Xu şi a adus echipei României titlul olimpic la Rio.

Scorul final a fost 44 — 38 pentru România, lotul feminin de scrimă luând medalia de aur. Este prima medalie pentru delegaţia României la această ediţie a Jocurilor Olimpice.

© AFP 2024 / Kirill KUDRYAVTSEVEchipa feminină de scrimă a României sărbătorește pe podium dupa ce a luat aurul la JO de la Rio.
Echipa feminină de scrimă a României sărbătorește pe podium dupa ce a luat aurul la JO de la Rio. - Sputnik Moldova-România