Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Doliu mondial – legenda fobalului, Paolo Rossi, a decedat!

Unul dintre cei mai iubiți atacanți din istoria fotbalului, italianul Paolo Rossi, a decedat la numai 64 de ani.
Sputnik

BUCUREȘTI, 10 dec – Sputnik. A făcut parte din categoria celor care au câștigat, ”singuri”, un campionat mondial de fotbal! Alături de Pele, Garrincha, Kempes, Maradona sau Romario, Paolo Rossi se poate lăuda cu așa ceva!

Pe bună dreptate, pentru că marele Paolo Rossi a fost eroul Cupei Mondiale din 1982, când insistența și abilitatea acestui atacant relativ firav a făcut ca Squadra Azzura să învingă fenomenala Brazilie a lui Socrates, sau campioana mondială, Argentina lui Mario Kempes și, în finală, ”Wehrmacht”-ul ghinionistului Rummenigge.

A marcat atunci 6 goluri – unul în finală împotriva Germaniei, două reușite în semifinala împotriva Poloniei și un hat-trick împotriva poate celei mai puternice selecționate a Braziliei.

Paolo Rossi, un model de eleganță ca om, s-a stins din viață la doar 64 de ani.

A jucat la Vicenza, Perugia, Juventus, Milano și Hellas Verona, între 1977 și 1986 marcând 20 de goluri pentru naționala Italiei. A câștigat de două ori titlul în Serie A, Cupa Campionilor Europeni și Cupa Italiei cu Juventus Torino.