Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Simona Halep aduce știrea dimineții

După un meci dificil, cu multe reveniri, dar pe care l-a dominat în majoritatea timpului, Simona Halep aduce o veste bună
Sputnik

BUCUREȘTI, 27 ian - Sputnik, Evan Răutu. Meci dur pentru Simona Halep la Melbourne, în optimile de finală ale turneului Australian Open - primul turneu de Mare Şlem al anului.

După o oră şi 37 de minute, Halep, numărul trei mondial, a învins-o și s-a calificat în ”sferturi” cu 6-4, 6-4 pe belgianca Elise Mertens, cap de serie numărul 16. Înainte de această partidă, scorul era de 2-1 în favoarea româncei în meciurile directe cu belgianca de 24 de ani.

Cine va fi adversara Simonei Halep în optimi la Australian Open

În primul set, Halep a făcut break în al patrulea ghem (1-3), apoi Martens a câştigat trei ghemuri consecutive (4-3), Halep a egalat şi a reuşit un nou break câștigând setul cu 6-4, după alte două ghemuri cîștigate.

În al doilea set Halep a condus cu 3-0, dar Mertens a revenit la 3-2, apoi Halep a făcut 4-2, dar Martens a egala la 4-4. Halep a făcut imediat un break și a încheiat setul cu un ghem alb, pentru 6-4.

În sferturi Halep o va înfrunta pe câştigătoarea dintre estoniana Anett Kontaveit, cap de serie numărul 28, şi poloneza Iga Swiatek.