Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Handbal: Înfrângere dramatică, șansele României depind de Olanda

Am pierdut meciul la două goluri diferență ratând două lovituri de la 7 metri în ultimele minute, terminând jocul fără Cristina Neagu, accidentată.
Sputnik

BUCUREȘTI, 12 dec – Sputnik, Daniel George Nistor. Partida cu Ungaria a început pe fondul unui noian de calcule. Conta pentru o grupă extrem de strânsă, în care înainte de ultimele meciuri, cinci echipe din șase aveau șanse la cele două locuri în semifinale, singura "scăpată de griji" fiind Spania.

Ne putem califica și în cazul unei înfrângeri? – era o întrebare pentru startul partidei. Dar mai bine să nu ne-o punem și să mergem la victorie, sau cel puțin la un scor egal, pentru a nu avea emoții.

Româncele au îmbrăcat tricourile galbene, culoarea tradițională, parcă un semn că au nevoie de toate forțele, venită din toată istoria sportului nostru.

Handbal: Eforturile Cristinei Neagu au fost răsplătite. EHF a decis să îi dea o distincție

Și au aglomerat semicercul propriu, ca să nu mai repete experiențele neplăcute de la înfrângerea cu Olanda și victoria obținută incredibil de greu cu Spania. Dar au fost vulnerabile pe extreme, unde Schatzl și Lukacs au profitat de spațiile libere.

Atacul însă, cu Neagu, Pintea și Geiger atente, pe fază, rareori a greșit, astfel că după o jumătate de repriză conduceam deja la 5 goluri diferență, 11-6, dar unguroaicele au revenit și au înscris 3 goluri consecutive, 11-9. În minutul 22 s-au apropiat și la un punct, 13-12. Iar cu 90 de secunde înainte de pauză, au și egalat, 15-15.

Cele două echipe pleacă la vestiare cu același număr de goluri marcate, 17-17.

Repriză cu de toate

La începutul celei de a doua jumătăți, Florica face un fault, arbitrul dictează 7 metri și Ungaria ia conducerea pentru prima oară: 17-18. Iar în minutul 40 adversarele noastre ajung la 23-20. Apoi Neagu ratează o nouă lovitură de la 7 metri, portărița Eva Kiss e în formă mare.

25-20 în minutul 42, pare că nimic nu merge. Portărița noastră, Dumanska, total neinspirată azi, e schimbată cu Denisa Dedu. Care în zi fastă, apără tot ce prinde, și până în minutul 50 ne apropiem la 26-27.

Handbal: România, victorie "de infarct" cu Spania. Se vede Parisul!

Dar vine faultul dur al Szimonettei Planeta asupra căpitanului Cristina Neagu. Vom vedea zilele următoare cât de gravă a fost accidentarea și cât de repede va reveni Negu pe teren. Rămânem fără cea mai bună jucătoare pe final de meci. Și totuși  egalăm: 27-27. Dar unguroaicele preiau iar avantajul: 27-28.

Ardean-Elisei, Buceschi și Pintea încearcă să suplinească lipsa Cristinei, așezând atacul

La 29-31 Ardean-Elisei scapă mingea, pur și simplu, la un 7 metri, trimițând mult peste poartă. A mai rămas un singur minut. Apoi ratează și Laslo o lovitură de pedeapsă și pierdem la două goluri diferență.

Acum trebuie să așteptăm rezultatul partidei Olanda – Germania pentru a afla dacă România va juca în semifinale. O victorie la peste 13 goluri a Germaniei ne-ar trimite acasă.

România se califică dacă Germania nu învinge la mai mult de 13 goluri diferență.