Foto
Imagini foto de la evenimente de ultimă oră, cu personalități și de actualitate, poze cu natura și de la competiții sportive, culturale

Anglia s-a calificat în finala UEFA EURO 2020 - imagini memorabile

Selecționata Angliei a învins-o pe cea a Danemarcei în jocul din semifinala Campionatului european de fotbal Euro 2020, care s-a desfășurat miercuri seara pe stadionul Wembley din Londra.
Sputnik
Anglia a învins Danemarca cu scorul de 2:1 în minutele de prelungiri, în meciul din cea de-a doua semifinală din cadrul UEFA EURO 2020.
Scorul după cele două reprize de joc de câte 90 de minute a fost de 1:1, motiv pentru care partida de fotbal a fost prelungită cu încă două reprize a câte 15 minute. Nu s-a ajuns la loviturile de departajare, întrucât Anglia a marcat din penalty un gol împotriva selecționatei Danemarcei.
În prelungiri, în minutul 102, arbitrul olandez Danny Makkeli a dictat extrem de ușor penalti la o intervenție a lui Joackim Maehle asupra lui Raheem Sterling. A fost cerut și verdictul VAR, dar decizia a fost păstrată.
Eroul meciului, portarul danez Kasper Schmeichel a respins, dar în față, iar Harry Kane a trimis mingea în poartă.
Au evoluat următoarele echipe:
Internaţional
Rezultatele meciurilor din semifinale UEFA EURO 2020
Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Show - Phillips, Rice (Henderson '95) - Saka (Grealish '69, Trippier '106), Mount (Foden '95), Sterling - Kane. Selecţioner Gareth Southgate;
Danemarca: Schmeichel - Christensen (Andersen '79), Kjaer, Vestergaard (Wind '105) - Stryger Larsen (Waas '67), Hojbjerg, Delaney (Jensen '88), Maehle - Braithwaite, Dolberg (Norgaard '67), Damsgaard (Poulsen '67). Selecţioner Kasper Hjulmand.
Cartonaşe galbene: Maguire '49 / Waas '72.
Arbitri: Daniel Makkelie - Hessel Steegstra şi Jan de Vries (Olanda) - Ovidiu Haţegan (România);
Arbitri VAR: Pol van Boekel (Olanda), Christian Gittelmann (Germania), Pawel Gil (Polonia).

1 / 15
Fotbaliștii din Anglia după un gol împotriva Danemarcei la Euro 2020
2 / 15
Fanii Angliei după meciul echipei lor împotriva Danemarcei la Euro 2020 la Londra
3 / 15
Fotbalist al selecționatei Danemarcei după ce echipa sa a pierdut în semifinala Euro 2020 în fața Angliei
4 / 15
Soccer Football - Euro 2020 - Semi Final - England v Denmark - Wembley Stadium, London, Britain - July 7, 2021 Britain's Prime Minister Boris Johnson with his wife Carrie Johnson in the stands before the match