Internaţional
Cele mai importante știri internaționale, breaking news, știri externe de ultimă oră, Europa, SUA, Rusia, NATO, UE, pe surse, analize și comentarii

Finala US Open 2020: Osaka s-a apropiat de Halep în clasamentul WTA după victorie

Japoneza Naomi Osaka a urcat pe locul 3 în clasamentul mondial după succesul de la US Open. Sportiva de doar 22 de ani s-a apropiat la 576 de puncte de Simona Halep, care nu a concurat la turneul din SUA din cauza pandemiei de coronavirus.
Sputnik

CHIȘINĂU, 13 sept – Sputnik, Ștefan Ursu. Osaka a ajuns în această noapte la 3 trofee de Mare Șlem după succesele de la US Open din 2018 și Australian Open din 2019. Lucrurile însă n-au început bine pentru tenismena născută în Japonia, dar care locuiește în SUA.

Spectacolul continuă la US Open! Thiem, favorit în finala cu Zverev

La 27 de minute după startul primului set, Osaka părea că va fi spulberată de bielorusa Victoria Azarenka. Inclusiv debutul setului secund a fost ratat de japoneza, a cărui mamă este din Japonia, iar tatăl din Haiti. Apoi, a început alt meci.

Viktoria Azarenka a pierdut pentru a 3-a oară în finală la US Open, după cele din 2012 și 2013. Ea a ratat trofeul în meciul decisiv, de fiecare dată în faţa Serenei Williams. Acum, când a eliminat-o pe americancă în semifinale, Viktoria a dat de Naomi Osaka. Doar că, de această dată, eşecul pare a fi unul şi mai dureros pentru sportiva din Belarus. Iar asta pentru că, mai bine de 30 de minute, ea a condus ostilitățile. Din păcate pentru ea, de la 1-6, 0-2, Osaka şi-a început revenirea. Mai întâi, a luat setul doi cu 6-3, deşi la 5-3, Azarenka a avut cinci mingi de 5-4, iar în decisiv, Osaka s-a dezlănţuit la 2-1. A făcut break pentru 3-1, după care n-a mai luat piciorul de pe acceleraţie. Şi a închis meciul la 1-6, 6-3, 6-3, după o oră şi 53 de minute.

Grație victoriei de la US Open, Osaka va primi un cec în valoare de 3 milioane de dolari, în timp ce Azarenka va încasa jumătate din această sumă.

În această seară este programată finala la băieți. Dominic Thiem (numărul 4 ATP) îl va înfrunta pe Alexander Zverev (7 ATP). Finala va începe de la ora 23:00 și va fi transmisă de Eurosport.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>