Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

PSG s-a calificat în premieră în finala Ligii Campionilor

Marți s-a desfășurat meciul de fotbal dintre PSG și RB Leipzig, fiind prima semifinală din cadrul UEFA Champions League 2020.
Sputnik

CHIȘINĂU, 18 aug - Sputnik. Campioana Franței, Paris Saint-Germain a făcut spectacol în prima semifinală a Ligii Campionilor.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel a surclasat-o pe Leipzig (Germania), cu scorul 3-0. Golurile au fost marcate de Marquinhos (minutul 13), Di Maria (42) și Bernat (56).

Semifinală UEFA Champions League: Meciul Leipzig-PSG

Cel mai scump jucător din istoria fotbalului, Neymar a avut ghinion și în acest meci, brazilianul lovind de două ori bara. De partea cealaltă, Leipzig nu l-a putut învinge pe portarul Sergio Rico, care l-a înlocuit pe Keylor Navas, accidentat în sfertul de finală cu Atalanta.

PSG va juca în finala de duminică cu învingătoarea dintre Bayern Munchen și Olympique Lyon. A doua semifinală se va disputa miercuri seara, de asemenea în Portugalia. Germania are până acum 7 succese în Liga Campionilor, în timp ce Franța a câștigat această competiție doar prin Olympique Marseille, în 1993

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>