Societate
Știri de ultimă oră din societate, cazuri sociale, probleme, asistență socială, viața de zi cu zi, evenimente publice, culturale, viața de la țară, din cartier, prognoza meteo

Cine va fi adversara Simonei Halep în optimi la Australian Open

Adversara Simonei Halep (28 de ani, locul 3 WTA) în optimile de finală ale Australian Open va fi Elise Mertens (24 de ani).
Sputnik

BUCUREȘTI, 25 ian - Sputnik, Marius Holdean. Belgianca Elise Mertens, locul 17 WTA şi cap de serie numărul 16, a învins-o cu 6-1, 6-7 (5), 6-0, pe americanca Catherine "CiCi" Bellis, locul 600 WTA, în turul trei.

Elise Mertens s-a impus după un meci care a durat două ore. Viitoarea adversară a Simonei Halep a fost semifinalistă la Melbourne în 2018, cel mai bun rezultat al ei la un grand salm.

Halep s-a mai întâlnit de trei ori cu Mertens, câştigând două partide, scor 6-1, 6-2, în sferturi la Roland Garros şi 6-0, 6-3, în optimi la Madrid, ambele în 2018.

Jucătoarea belgiană i-a "furat" un trofeu româncei, după 3-6, 6-4, 6-3, în finala ediţiei 2019 a Qatar Open.

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 4, s-a calificat în optimi, după ce a învins-o cu scorul de 6-1, 6-4, pe Iulia Putinseva din Kazahstan, locul 38 WTA.

Halep (28 ani), a patra favorită, a controlat meciul şi s-a impus după o oră şi 18 minute.

Halep a avut 3 aşi şi a făcut 3 duble greşeli, în timp ce Putinseva a contabilizat două. Românca a fost mai bună la ambele servicii, având procentaj mai bun şi la mingile de break fructificate.

Campioana de la Wimbledon a avut de două ori mai multe mingi direct câştigătoare, 26-13, iar la erorile neforţate situaţia a fost egală, cu 15 de fiecare parte, Halep încheind cu 68 de puncte faţă de 46 ale adversarei.

Halep, care a pierdut în optimi la ediţia de anul trecut la Melbourne şi a jucat finala în 2018, şi-a asigurat un cec de 300.000 de dolari australieni şi 240 de puncte WTA.