Rusia
Despre Rusia, declarațiile lui Vladimir Putin, Serghei Lavrov, relațiile Rusiei cu alte state, cu SUA, UE, NATO, România, Moldova, armament, conflicte, relații bilaterale, economice, livrări de gaz

Incredibil ce i-a promis Maria Sharapova unei tinere tenismene (VIDEO)

Rusoaica, în vârstă de 31 de ani, 29 WTA, a făcut un gest extraordinar în această dimineaţă, în cadrul partidei jucate cu chinezoaica Wang Xinyu, de numai 17 ani, 309 WTA, din turul II al turneului de la Shenzhen.
Sputnik

BUCUREŞTI, 2 ian – Sputnik, Georgiana Arsene. Mara Sharapova a pierdut primul set cu 6-7. Cu toate acestea, s-a calificat mai departe, după ce adversara sa s-a retras din cauza unei accidentări în setul secund. Atunci, „Masha” conducea cu 5-2.

Adversara rusoaicei a surprins pe toată lumea. Şi aceasta pentru că, la numai 17 ani, chinezoaica a jucat fără trac în faţa Mariei Sharapova, un nume colosal al tenisului feminin.

Wang Xinyu a câştigat primul set la tie-break, dar s-a şi retras în manşa secundă, la scorul de 2-5, din cauza unei accidentări la piciorul stâng, notează gsp.ro

Sharapova a consolat-o pe chinezoaică, în momentul în care aceasta primea îngrijiri din partea trainerului. Rusoaica s-a aşezat lângă mica tenismenă şi i-a prevestit un viitor măreţ în circuit.

„Ai grijă de tine, ok? Dacă vei continua să joci aşa, vei fi numărul unu mondial, îţi promit”, i-a spus Sharapova.

Precizăm că, în sferturi, Sharapova se va duela cu bielorusa Aryna Sabalenka, 20 de ani, 13 WTA, favorita principală a turneului din China.