Rusia
Despre Rusia, declarațiile lui Vladimir Putin, Serghei Lavrov, relațiile Rusiei cu alte state, cu SUA, UE, NATO, România, Moldova, armament, conflicte, relații bilaterale, economice, livrări de gaz

Franța, noua campioană europeană la handbal feminin: 24-21 în finala cu Rusia

Campionatul European de handbal feminin 2018 a luat sfârșit, cu Franța pe primul loc, urmată de Rusia, Olanda și România.
Sputnik

BUCUREȘTI, 16 dec – Sputnik, Daniel George Nistor. Franța, campioana mondială en-titre, a început meciul ca favorită, beneficiind și de avantajul terenului propriu.

Într-adevăr, suporterii "Cocoșului Galic" au umplut AccorHotels Arena din Paris și au încurajat frenetic echipa gazdă pe toată durata partidei.

Iar handbalistele în albastru le-au răsplătit devotamentul, cun un joc metodic, calculat, dar și cun un portar, Leynaud, care a apărat tot ce se putea apăra.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu franțuzoaicele mai percutante, asigurându-și un avantaj minim, 13-12 la pauză.

În a doua jumătate a meciului Franța a făcut mari eforturi să mărească diferența, dar s-a izbit de un adversar puternic, cu Vyakhireva, MVP-ul turneului, în zi de grație.

În minutul 52 Vyakhireva marca din lovitură de la 7 metri al șaselea gol al său în această partidă și scorul era 22-20. Dar franțuzoaicele revin și măresc la 3 goluri, tot din 7 metri. Cam acesta a fost, pe scurt, parcursul meciului. Cu Franța încercând să se desprindă, urmărită cu încăpățânare de Rusia, dornică să se apropie pentru ca apoi să țintească egalarea.

Handbal: România pierde locul 3 deşi a avut un ultim sfert de oră “de foc”

Ratarea lui Lacrabere a dat speranțe rusoaicelor, care au intrat în ultimele 5 minute cu un handicap de numai două goluri. Puteau să vină la un punct, dar Vyakhireva trage în bară din lateral dreapta.

Lacrabere își repară greșeala, e 24-21 când mai sunt doar 3 minute de joc.

Paradoxal, per total, cele două echipe au încheiat la egalitate disputa directă la Euro 2018. Rusia a învins Franța în grupă cu 26-23 pentru ca Franța să câștige finala la aceeași diferență de goluri, 24-21. Astfel, per total scorul este egal, Rusia - Franța 47-47.

România a fost învinsă de Olanda cu 20-24 în meciul pentru locurile 3-4, în pofida unui forcing impresionant pe final, după care am ajuns de la 8 la 3 goluri diferenţă.

Astfel, fetele noastre au obținut un meritoriu loc 4, intrând astfel în "carre-ul de ași" al handbalului feminin european.